Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

30 października 2020 r.
14:50

"Nikt nie może za nas decydować". Kobiety z Lublina, Białej Podlaskiej i Chełma mówią dlaczego protestują

182 17 A A
(fot. Tomasz Tylus)

Są ich tysiące, może miliony. Dzień w dzień wychodzą na ulice i krzyczą. Robią to bo... Uczestniczki i uczestników protestów kobiet pytamy: czemu protestujesz?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lublin, Poznań, Katowice, Warszawa, Chełm, Puławy, Biała Podlaska, Międzyrzec Podlaski... i wiele innych miast. Wszędzie niemal codziennie odbywają się protesty wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał uznał (choć część sędziów złożyła zdanie oddzielne), że przepis zezwalający na przerwanie ciąży w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją. Czyli tym samym został zachwiany ustanowiony w 1993 roku tzw. kompromis aborcyjny.

Jeszcze przed wydaniem orzeczenia kobiety przewidywały jego brzmienie i mówiły, że nie zgadzają się z odbieraniem praw kobietom. Praw do decydowania o sobie, o swoim zdrowiu, o swojej przyszłości. W 2019 r. wykonano 1074 aborcje z powodu ciężkiego uszkodzenia płodu, 33 zabiegi, gdy ciąża zagrażała życiu kobiety, i trzy, gdy zachodziło podejrzenie, że ciąża to wynik czynu zabronionego.

Dlatego dzień w dzień – nie tylko kobiety – protestują na ulicach wielkich, średnich i małych miast. Maszerują, spacerują, blokują ulice, urządzają protesty samochodowe. Temu wszystkiemu towarzyszą hasła, z których jedno powtarza się najczęściej „wyp... ć”.

W kraju doszło też do przerwania mszy, a w kilku miastach wymalowano fasady kościołów Abp. Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w wydanym oświadczeniu wezwał do dialogu i zastrzegł, że to nie Kościół ustanawia „prawa w naszej Ojczyźnie”.

>>> Czytaj także: Dzisiaj (30.10) protesty kobiet w: Lublinie, Świdniku, Kraśniku, Kazimierzu Dolnym, Łukowie, Białej Podlaskiej

W filmie opublikowanym na Facebooku Jarosław Kaczyński uznał, że orzeczenie TK jest zgodne z konstytucją i PiS go nie kwestionuje.

Andrzej Duda przemówił dopiero w środę: – Jestem bardzo zasmucony tą sytuacją, rozumiem, czuję, wszyscy znają moje poglądy. Jestem przeciwnikiem aborcji eugenicznej – powiedział prezydent i dodał: – Trzeba wziąć się do pracy i wraz z ekspertami wypracować przepisy tak, aby dzieci z Zespołem Downa były chronione, ale nie narażać kobiet na niewyobrażalne cierpienie psychiczne i fizyczne.

Maria protestuje w Chełmie

Trzy lata temu miało nam się urodzić drugie dziecko. Zaplanowane i chciane. Mijała druga połowa ciąży, którą znosiłam coraz gorzej. Badanie USG i wyrok. Dziecko ma bezczaszkowie i szereg innych wad letalnych, czyli śmiertelnych. Nie ma najmniejszych szans na przeżycie. W amoku wypytujemy lekarza. Czytamy w domu. Co zrobić? W domu czeka na nas dwuletnie dziecko. Nigdy nie sądziłam, że zostaniemy postawieni przed takim wyborem. Ta decyzja nie była łatwa. Szarpią emocje, bo to przecież nasze dziecko. A z drugiej strony, co z tym drugim, zdrowym, które czeka w domu? Przecież chce mieć zdrową, żyjącą mamę. Decyzja o aborcji to decyzja, która ciąży kobiecie przez całe późniejsze życie. Trzeba z tym żyć, ale to decyzja naszego sumienia. I tak powinno zostać. Nikt nie ma moralnego prawa tego oceniać.

To też sytuacja, która może spotkać każdą z nas, bo taka ciąża to loteria. Kobiety protestują w całej Polsce. Nie tylko w dużych miastach, ale również w takich powiatowych, jak Chełm, z którego pochodzę. Temat aborcji połączył nas wszystkich i wreszcie zjednoczył. Bo tu nie chodzi już tylko o to. Chociaż to był niewątpliwy impuls. Chodzi o podziały, o nagminne łamanie Konstytucji, coraz większą opresyjność państwa, które zamiast pomagać swoim obywatelom, zaczyna je zaszczuwać. Mieszkańcy małych miast też mają dosyć. Teraz w zasadzie chodzi już tylko o jedno, o odsunięcie rządzących od władzy. Społeczeństwo zjednoczyło swoje siły bo chce żyć w normalnym, bezpiecznym kraju, gdzie szanuje się wybory obywateli.

Małgorzata protestuje w Białej Podlaskiej

Protestuję, bo chcę aby moje córki i ich dzieci mogły w przyszłości dokonać wyboru. On nigdy nie jest łatwy. Nie jest ani dobry, ani zły, ale to powinien być ich wybór. Nikt nie może za nas decydować. Solidaryzujmy się w Białej Podlaskiej z całą Polską. Wyrok Trybunału jest barbarzyński, uwłacza prawom człowieka.

Protest kobiet w Międzyrzecu Podlaskim

Izabela protestuje w Lublinie

Od 14 lat jestem mamą córki z MPD. Mam to szczęście, że mimo iż Natalka porusza się na wózku inwalidzkim, to jest z nią normalny kontakt, chodzi do szkoły integracyjnej, ma przyjaciół i jest szczęśliwym dzieckiem. Nie każdy jednak ma tyle szczęścia. Jest wiele rodzin mających dzieci z bardzo poważnymi wadami, bez jakichkolwiek rokowań na poprawę. Życie tych dzieci bardzo często okraszone jest bólem i ciągłym cierpieniem.

>>> Czytaj także: Tak dużej manifestacji dawno w Lublinie nie było. Protest kobiet przeszedł przez centrum miasta

Decyzja TK w sprawie aborcji jest krzywdząca nie tylko dla matek tych dzieci, ale przede wszystkim dla samych dzieci, gdyż przymuszone zostały do wegetacji, której towarzyszy ciągły ból. Dla mnie nie jest to akt miłosierdzia. Jakie jest wyjście z tej sytuacji? Wyjściem z sytuacji jest powrót do wcześniejszych postulatów z 1993 roku, które dopuszczały przerwanie ciąży, gdy stanowiła ona zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, kiedy jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, a więc gwałtu lub kazirodztwa. Uważam, że obecny rząd nie powinien poprzestać tylko na powrocie do ustawy z 1993 roku, ale powinien stworzyć ustawę chroniącą dzieci niepełnosprawne i ich rodziny. Powinien stworzyć program kompleksowej opieki psychologicznej dla rodziców, którzy zdecydują się na urodzenie dzieci z poważnymi wadami rozwoju. Taka opieka powinna być nie tylko po porodzie ale także przez całe dalsze życie takich rodzin. Państwo powinno zapewniać bezpłatne turnusy rehabilitacyjne przynajmniej 3, 4 razy w roku w prywatnych ośrodkach rehabilitacyjnych. Powinno również zapewnić dzienną rehabilitacje na NFZ nie 120 dni w roku jak to jest w tej chwili (a w praktyce jeszcze mniej, gdyż nie ma miejsc) a co najmniej 4 razy w tygodniu. Państwo powinno w całości refundować leki, pieluchy sprzęt rehabilitacyjny i ortopedyczny. Rodzina z dzieckiem niepełnosprawnym powinna mieć zapewnionego asystenta osoby niepełnosprawnej przynajmniej raz w tygodniu aby mieć możliwość załatwienia różnych spraw albo zwyczajnie w świecie mieć możliwość odpoczynku, gdyż zwykle opieka nad takim dzieckiem to praca 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Jeśli rząd wróci do wcześniejszych postulatów, zapewni rodzinom, które już są na tym świecie należytą opiekę i godne życie i przeprosi wszystkie matki i dzieci niepełnosprawne, że chciał je skazać na życie niegodne człowieka to wtedy można będzie dojść do kompromisu.

Protest kobiet w Lublinie 28.10.2020

Michalina protestuje w Lublinie

Nie podoba mi się, że idziemy pod Kurię. Jak marsz tam dochodzi, to trzymam się z tyłu. Nie sądzę, żebyśmy musieli to robić. Nie wina księży – nie wszystkich na pewno – że Kaczyński chce sterować naszymi sumieniami. Musimy zjednać sobie różne środowiska. Te kościelne także. Inaczej nasze marsze nic nie dadzą.

Przychodzę, choć nie mam dzieci, ale być może będą miała. Nie chcę być zmuszona do urodzenia nawet jeśli ma umrzeć po kilku godzinach. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której będę do tego zmuszona. To jest mój wybór, to jest moja decyzja. To odpowiedzialność za czyny, którą poniosę razem z moim mężczyzną, a nie z Jarosławem Kaczyńskim ani Julią Przyłębską.

Izabela protestuje w Białej Podlaskiej

Zagotowało się we mnie, gdy usłyszałam o wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Miałam jednak nadzieję, że do niego nie dojdzie. Trzeba wychodzić na strajki, bo wylewanie swoich żali na Facebooku nic nie da. To przecież nie chodzi o to, że wszystkie mamy iść i robić aborcję na życzenie. Powinnyśmy mieć prawo wyboru, na tym polega wolność. Te ciężko wywalczone prawa kobiet są teraz niszczone i odbierane krok po kroku. Aborcja była, jest i będzie. Żadne orzeczenie tego nie zmieni. Tylko teraz będzie mniej bezpieczna.

Jest w nas dużo złości, bo skąd w facetach taka przemożna chęć decydowania za kobiety. Przecież niejeden z nich spaliłby się ze wstydu, gdyby musiał poprosić w sklepie lub w aptece o tampon. A decydowaniem za nas, chcą wejść głębiej niż ten tampon. 

Samochodowy protest kobiet w Lublinie

Łukasz protestuje w Lublinie

Przychodzę z żoną i 14-letnią córką. Dużo już wie, a chcę żeby wiedziała jeszcze więcej. Żeby wiedziała, że może w życiu osiągnąć wszystko i może podjąć każda decyzję. Że ma do tego prawo. Że ma prawo decydować o sobie, a jeśli stanie przed wyborem urodzenia chorego dziecka, to też ma prawo podjąć decyzję. Przychodzę tu dla mojej córki.

Michał protestuje w Lublinie

To nie jest protest proaborcyjny, tylko protest w obronie wolności i praw. To, czy popieram aborcję to moja sprawa. Protestuję, bo prawa są nam odbierane i to od dawna. Jest mi przykro, że dziś w Lublinie są takie tłumy, a gdy manifestowaliśmy w obronie Trybunały Konstytucyjnego albo sądów to było nas mniej. A to od tego się zaczęło. To od bezprawnych zmian w trybunale zaczęło się łamanie prawa, a efekt tego widzimy dziś.

Patrycja protestuje w Lublinie

Bo to jest wojna, bo na wojnę się idzie. A to jest wojna kobiet i idą na nią kobiety. Nie pozwolimy, żeby ktoś odbierał nam prawo wyboru. Nie może zrobić tego ani polityk, ani ksiądz. To jest nasze ciało i nasze prawo. Wie pan jak to się skończy? Wygramy. Może PiS nie odejdzie, ale wygramy. A Kościół na tym straci, bo teraz ludzie zaczną od niego odchodzić jeszcze tłumniej niż do tej pory. Mam już znajomych, którzy są tak w…ni, chodzili do kościoła, a już nie będą.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób

Nocny pożar domu jednorodzinnego w powiecie lubelskim. Łącznie z żywiołem walczyło 11 zastępów straży pożarnej.

Zbigniew Jakubas ma ambitne plany odnośnie Motoru Lublin

Zbigniew Jakubas (Motor Lublin): Miejsca sześć-osiem na koniec sezonu, a za trzy lata europejskie puchary

Wracamy do wywiadu Zbigniewa Jakubasa w Lidze+ Extra. Większościowy udziałowiec i prezes Motoru Lublin w niedzielę wystąpił na antenie Canal Plus Sport. Podczas rozmowy przyznał, jakiego miejsca na koniec sezonu oczekuje od drużyny. Zapewnił także, że Mateusz Stolarski w kolejnych rozgrywkach również będzie prowadził zespół.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium